Чи все ми знаємо про зубну щітку?

З незапам'ятних часів, ще стародавнім людям кам'яного століття доводилося вдаватися до різних підручним засобам для видалення з порожнини рота залишків їжі. За всю людську історію люди використовували різні засоби , щоб очистити зуби і освіжити дихання - це і гілочки м'яких сортів дерев, і яблука , і всілякі плоди, але вони не могли замінити зубну щітку. Перша цивілізована зубна щітка з'явилася в Давньому Єгипті. Ця прародителька сучасних зубних щіток і інтердентальних коштів представляла собою паличку з мініопахалом з одного кінця і загостреним стрілоподібним кінчиком з іншого.

За весь період еволюції зубної щітки відбулося чимало відкриттів, пов'язаних із захворюваннями порожнини рота , перш ніж з'явилася сучасна зубна щітка. Її перші еволюційні перетворення починаються в середні століття. Так, в Росії з'явилася « зубна зонтик», яка виглядала як справжня мітла, тільки значно меншого розміру.
Вона представляла собою паличку , до одного з кінців якої був прив'язаний великий пучок свинячої щетини, яким і очищали зуби.
Лише в середині 19 -го століття доктором Чарльзом Бассом була винайдена сучасна зубна щітка, а масове виробництво цього засобу гігієни почалося в Америці в 1885 році. З тих пір вона зайняла настільки значуще місце, що в 2003 році американці назвали зубну щітку винаходом № 1 у списку предметів, без яких вони не змогли прожити, залишивши позаду автомобіль, комп'ютер і мобільний телефон.
Подібні зміни обумовлені новим і радикальним поворотом у ставленні людей до свого здоров'я, прагненні до здорового способу життя, до турботи про власні зубах і порожнини рота. Проте поширеність стоматологічних захворювань серед росіян залишається високою: практично все доросле населення страждає від карієсу зубів і запальних захворювань ясен , багато люди стикаються з проблемою неприємного запаху з рота і зміною кольору емалі зубів.
Відомо, що розвитку стоматологічних захворювань і проблем порожнини рота сприяє незадовільна гігієна і в зокрема неякісне видалення зубного нальоту. Він безперервно утворюється на поверхнях зубів і ясен і складається в основному з мікроорганізмів (у тому числі небезпечних бактерій) та продуктів їх життєдіяльності. Тому механічне видалення не минерализованного зубного нальоту за допомогою зубної щітки є базовою завданням індивідуальної гігієни порожнини рота.
Якість видалення зубного нальоту зубною щіткою визначається рядом факторів, серед яких найбільш значущими є тривалість, техніка і частота чищення зубів , а також параметри зубної щітки. Відповідно до сучасних рекомендацій зуби треба чистити двічі на день (при запальних захворюваннях ясен - після кожного прийому їжі) мінімум по 2 хвилини круговими і вимітаючими рухами. На жаль, 96 % населення чистить зуби неправильно. Більше того, до 30 років звички людей встановлюються, і дослідження показують, що такі люди, ймовірно, так і не навчаться правильно чистити зуби. У зв'язку з цим стає очевидним, чому останнім часом так багато уваги приділяється розробці таких зубних щіток, які навіть при погрішності в техніці чищення зубів допомагатимуть видаляти більше бактерій з порожнини рота.
На якість видалення зубного нальоту впливає ступінь зносу щетини: зубну щітку необхідно міняти в міру зносу, але не рідше 1 разу на 3 місяці. Середній росіянин змінює зубну щітку рідше, ніж один раз на рік. Для порівняння, такий показник для Америки
становить 2,2. Навіщо ж так часто міняти зубні щітки? Щоб відповісти на це питання, необхідно взяти до уваги факт: зубна щітка чистить поверхні зубів саме кінчиками щетинок, а в результаті використання зубної щітки протягом 3 місяців її чистить спроможність падає на 40%, тобто залишається більше бактерій в порожнині рота.
Щоб не забувати це робити, запам'ятайте просте правило:
НОВА ПОРА РОКУ - НОВА ЗУБНА ЩІТКА